Sex: šlehačka na dortu

 SEX: šlehačka na dortu    Tomáš Řehák 

               Obsah

                    Jak na to, když nevíš, jak na to?                                         
                            1. KDO  VYMYSLEL SEX?                                      
                            2. JE SEX A LÁSKA TO SAMÉ?                                      
                            3.PROŽÍVÁ DĚVČE A KLUK VZRUŠENÍ STEJNĚ? 
                            4. JE PANENSTVÍ A PANICTVÍ PŘEŽITEK?                  
                              Co doopravdy přinesla SEXUÁLNÍ REVOLUCE?        
                            5. SEX A CHARAKTER                                                    
                            6. KDO JSI?                                                                        
                            7. VOLBA PARTNERA A TEST LÁSKY                        
                            8. VAROVNÝ SIGNÁL VYSLANÝ Z TITANIKU            
 
Děkuji své manželce Irence za její podporu.
 
Děkuji Sáře a Stuartovi Angusovým, Marii Frydrychové, Věře Dvořákové, Stanislavě Burdychové, Dave Pattymu, Pavolovi Hudákovi, Lubošovi Hlavačkovi, všem přátelům, kteří se věnují mladým lidem.
 
Ze všeho nejvíce děkuji Pánu Bohu za jeho lásku a milost.
 
Jak na to, když nevíš jak na to?
 
    
 Jmenuji se Tomáš Řehák a pracuji v církvi. Jsem také vedoucí o.s. ABATOP, což je křesťanská organizace zabývající se péčí, vzděláváním a školením v oblasti AIDS.  Nejsem spisovatel teoretik, jsem praktik. Na jedné straně sloužím mladým lidem zasaženým nevyléčitelnou nemocí. Na druhé straně jezdím po školách a učilištích a vyprávím tobě a tvým kamarádům i kamarádkám, jak strašné věci si můžete způsobit, když “někomu naletíte”. Ročně hovořím s několika tisíci mladými lidmi. Od roku 1995 do roku 2009 jsem mluvil s třemisty tisíci mladými lidmi. Všude, kam přijdu, mi kladete otázky a ty otázky jsou velmi podobné. Ptáte se na partnerství, namlouvání, chození, sex. Hledáte podle toho, jak vás učí různé časopisy a videa, DVD filmy a snažíte se jim věřit, i když někde hluboko cítíte, že to není všechno, že vám ještě něco tají.

     A pak najednou jako blesk z nebe přijde zpráva, že jeden z vás je HIV pozitivní. Zítra to můžeš být i ty. Ale také nemusíš. Máš volbu.

Ještě jsem zapomněl říci jednu věc. Jsem křesťan. To znamená, že nevěřím, že svět vznikl náhodou. Takže ani nevěřím, že ty jsi nějaká náhoda. Věřím, že každý z vás je jedinečný, zcela neopakovatelný, jako je neopakovatelná kresba na palci tvé ruky. Věřím, že stejně neopakovatelná a jedinečná je dívka, která sedí v lavici před tebou. Věřím, že váš život má hluboký smysl. A proto si s vámi chci povídat o tom, co vás možná právě teď tolik zajímá. V této brožurce vám nabízím řešení, jak se můžete vyhnout chybám, které před vámi udělali jiní mladí lidé. Nemám v úmyslu s vámi manipulovat nebo vám něco vnucovat. Nabízím vám pouze jiný pohled. Použil jsem své vlastní znalosti a také zkušenosti dalších autorit a přátel, kteří se věnují mládeži.
 
      Přál bych si a modlím se, aby to, co budete číst, bylo pro vás určitým majákem, nasměrováním při plavbě na rozbouřeném moři. Máte před sebou dlouhou cestu (plavbu). 
1. KDO VYMYSLEL SEX?  
     Každý chlapec a každé děvče přijde do věku, kdy si začne klást otázky. Chlapec zjistí, že mu na různých částech těla vyrůstají chlupy, a má chuť běžet za tátou: “Nestane se ze mne opice?”
    Slečna se prohlédne v koupelně v zrcadle a pak si tajně zkouší máminu podprsenku: “Už by mi padla?”
 
    Dřív nezbývalo než se s otázkami obrátit na někoho zkušenějšího. Dnes se zdá, že to máš mnohem jednodušší. Stačí si koupit časopis Bravo nebo Dívka. Tam je úplně všechno. Mimo to existuje spousta knížek a různá videa, DVD filmy. Hltáš je! Něco ve škole pod lavicí. Něco tajně, když vaši nejsou doma. Sex, to je ono!
    Přiznám se, že i já si čas od času koupím Bravíčko. To proto, abych ti víc rozuměl. Koukám do těch stránek: Žasnu, jaké všechny polohy existují a těch technik!!! Ale o lásce tam nečtu skoro nic. Stejně ani ty nenacházíš ve všech těchto sdělovacích prostředcích nic o lásce. To, co čteš v Bravíčku nebo v Dívce, vymýšlejí dobře placení redaktoři a sexuologové. Ale co bylo dřív? Pan doktor Uzel, šéfredaktor Bravíčka nebo sex? Vzhledem k tomu, že ani pana doktora Uzla ani pány redaktory nepřinesl někam za komín čáp, ale narodili se kdysi jako bezbranná mimina, je vidět, že sex tu byl o chvilku dřív než oni. O jakou chvilku?
    Když hledám odpovědi na otázky týkající se člověka, rád se obracím do knihy, popisující život už před 6000 lety. A představ si, že tam nacházím odpovědi dokonce i na sexuální problémy.
 
   Možná, že jsi ateista a respektuji tvůj názor. Ale doufám, že doba, kdy jsme se báli slyšet jiný názor, než ten povinný, je dávno za námi. Rád bych tě tedy, ve vší úctě k tvým názorům, seznámil s těmi mými.
    Kniha Bible, o které mluvím, učí, že svět nevznikl jen náhodou z ničeho, ale že byl stvořen dobrým, milujícím a jediným Bohem Stvořitelem. Bůh stvořil nebe a zemi, rostliny a stromy, zvířata a člověka - muže.
    Všechno, co Bůh stvořil, označil za dobré. Ale člověk, muž, nebyl jen nějakou vylepšenou podobou opice. Mezi zvířaty se nenašlo ani jedno stvoření, které by mu mohlo být rovnocenným partnerem. Stále to byli, a dodnes jsou, jen němí kamarádi, ale ne partneři. Tehdy poprvé Bůh řekl: “Mám lepší nápad. Není dobré, aby člověk byl sám. Učiním mu pomoc jemu rovnou.” 
    A Bůh Stvořitel dal Adamovi cosi jako narkózu - mrákotu, až Adam usnul. Pak vzal Bůh jedno z jeho žeber a uzavřel to místo masem. A Hospodin Bůh utvořil z žebra ženu a přivedl ji k němu.                                             
Adam se vzbudil a zírá. Předtím viděl všechna zvířata, co obdivujeme ve filmech, na obrazech, v knihách nebo v safari či zoologických zahradách. Adam je viděl živě v té nejdokonalejší podobě. Teď se však probudil a vidí ženu. Absolutní královnu krásy, právě stvořenou bez jediné vady, která k němu přichází zavěšena do paže samotného Boha. 
Dovedeš si to představit? A víš, co udělal Adam v té chvíli?    
   Zařval: “FÍÍÍ HA, TO JE KOST!!!”     No fakt. Tohle je napsáno v Bibli.
                                                                                                                                                                                                
   
 To, co jsem ti právě vyprávěl, může znít jako dětská povídačka. Nějaký Bůh, nějaký Adam, žebro a pak krásná ženská. Kdo tomu na konci dvacátého století má věřit? Chápu tě. Ale zamysli se, o čem doopravdy tento příběh vypovídá. Adam se zamiloval do první, ale také jediné královny krásy a byla svatba. Představ si. Tak vzniklo první manželství a první sexuální poměr. Nevymysleli ho lidé. Vymyslel ho Bůh.
    Autorem sexu nejsou sexuologové. Vynálezcem sexu je Bůh Stvořitel. Protože Bůh udělal všechno velmi dobře, vymyslel také sex velmi dobře. Ke svému vynálezu dal i návod k použití. Nechci tě k ničemu nutit, ale být tebou, s tím návodem bych se seznámil. Je totiž velice riskantní naskočit do rychlé závodní káry, když nevíš, kde je plyn a kde brzda. Jestliže sexuologové nejsou autory sexu, ale pouze jeho distributory, pak rozumný člověk porovná jejich názory s návodem k použití. Pokud obě strany budou říkat totéž, je všechno v pořádku. Jestli se ale jejich informace liší, potom já v zájmu bezpečnosti vlastního života dávám určitě přednost tvůrci a výrobci před prodejcem. A co ty?
    Podle odhadu vědců prožívá na světě každou minutu 34,2 miliónů párů sexuální vyvrcholení. Představuje to několik tisíc hektolitrů tekutiny, která obsahuje biliony spermií. Pro porovnání: Největší gejzír na světě v národním parku Yellowstone v USA vychrlí během jedné erupce 37 850 hektolitrů horké vody. Společný gejzír oplodňujícího spermatu je podobný a můžeme říci, že tryská stále.
    Sex je krásný, ale je to dynamit. Jedna mužská spermie, oplodní-li ženské vajíčko, okamžitě produkuje chlapíka podobného tobě, nebo něžnou krásku. A to při jediném sexuálním vyvrcholení vytryskne z muže až 400 miliónů takových spermií. Dovedeš si představit, jaký je to náboj, jaký energetický potenciál? Ano, sex je výbušnina tvoření. Jestliže však s výbušninou zacházíme neopatrně nebo dokonce přímo špatně, může nám explodovat v rukou. A to přináší v lepším případě celoživotní invaliditu, v horším smrt.
 
2. JE SEX A LÁSKA TO SAMÉ?
 
   Dívka se podívá na kluka a vzdychne: .....ACH, LÁSKA
    Kluk se podívá na dívku a pomyslí si: .....SEX
    Proč? Protože se od sebe lišíme. My všichni jsme stvořeni jako duch, duše a tělo. Tělo je to, co na sobě vnímáš svými pěti smysly: zrakem, čichem, hmatem, sluchem a chutí. Duše je náš rozum, city a vůle. Duch pak je nehmotná podstata schopná spojit se s duchem Božím. Žena s mužem všechny tyto tři složky mají, ale u každého to funguje trochu jinak. A proto jsou pro sebe vzájemně tak důležití a nenahraditelní.
    Na přednášce v Benešově jsem dostal otázku:“Tome, jak to mají ženský nejraději? Zezadu, zepředu, orální sex…..?” (V sále stopadesát studentů a smích.) Můj přítel Honza Klas pomalu odpovídá: “V manželství to je, jako když pečete dort. Chvíli trvá, než ho vyrobíte. Musíte použít cukr, vajíčko, vodu nebo máslo, pak mouku a ušleháte těsto. Těsto vylijete do formy a s formou dáte do trouby. Potom čekáte.” (Ze sálu slyším poznámky: “Čéče, vole, co blbne, co to žvaní vo pečení? Chci slyšet vo sexu, ne vo pečení.”)
    “Až dort upečete,” pokračuje klidně, “rozříznete ho, promažete krémem, nejlépe čokoládovým, nahoru nalijete polevu a nakonec…Co se dává nakonec?”
    “Třešinka,” nadšeně vykřikne jedna dívka.
    “Šlehačka,” opravil ji. “V manželství je to úplně stejné. Sex je jen ta načechraná šlehačka. Daleko víc záleží na tom, co do manželství vložíte, jaké si ho upečete. K dobrému manželství potřebujete čas a sex, šlehačka jej pak výborně ochutí. Šlehačka je výborná, ale pokud neupečete dobré manželství, sex to nezachrání. A rozpadající se manželství neslepí sex už vůbec. Naopak jestliže upečete dobré manželství, dobrý vztah, zaručuji vám, že na technice sexu už vám nebude tolik záležet. Jde o to, abyste si uměli vzájemně vyjít vstříc.”  
 
(V sále je ticho a pak najednou bouřlivý potlesk.)
    Na semináři pro manželské páry dostali účastníci “otázku na tělo”:
    Kolik času věnují sexuálním aktivitám? V odpovědi uvedli průměrně 2-3 hodiny týdně. To znamená 1-2% celkového času. Je to velice málo ze společného života dvojice. Šťastné manželství, šťastný vztah je závislý na tom, jak spolu prožijete zbytek, těch 98% času.
    Opravdová láska touží učinit druhého šťastným. Je ochotna přinést OBĚŤ - DAR - DOBRO. Zajímavou odpověď na otázku, co je láska, dala v diskuzní relaci vídeňské televize jedna německá prostitutka. Jistý účastník ji nazval “podnikatelkou lásky”, ale ona se ohradila: “To si nemyslím, já nabízím jen rozkoš. Láska je něco docela jiného. Když žena leží v horečce a nemůže se ani pohnout a muž jí přinese pohár vody a dává jí studené obklady, to je láska.” I tato žena, která si za sex nechává platit, možná nevědomky uznává normu lásky popsanou v Bibli.                                                                        
    LÁSKA JE TRPĚLIVÁ, LASKAVÁ, NEZÁVIDÍ, LÁSKA SE NEVYCHLOUBÁ A NENÍ DOMÝŠLIVÁ. LÁSKA NEJEDNÁ NEČESTNĚ, NEHLEDÁ SVůJ PROSPĚCH, NEDÁ SE VYDRÁŽDIT, NEPOČÍTÁ KŘIVDY. NEMÁ RADOST ZE ŠPATNOSTI, ALE VŽDYCKY SE RADUJE Z PRAVDY. AŤ SE DĚJE COKOLIV, LÁSKA VYDRŽÍ, LÁSKA VĚŘÍ, LÁSKA MÁ NADĚJI, LÁSKA VYTRVÁ.
    Přeji tobě i dívce, která sedí před tebou, abyste oba našli partnera, který bude chránit vaše dobro a nikdy vám neublíží. Je důležité poznat čistou lásku. A ve vašem životě je právě teď čas, kdy takovou lásku můžete hledat.
    Když se kluk poprvé doopravdy zamiluje, dokáže vnímat dívku jako duhu.
Nemá potřebu se jí dotýkat. Nechce, aby se rozplynula. Je schopen se na ni dívat hodiny a hodiny. Pozorovat její vlasy, pozorovat, jak se směje, jak mluví. Trochu si ji idealizuje. Lepí jí hvězdu na čelo. Je to jeho princezna. Mladý muž je schopen platonicky milovat i několik let. Pro takovou lásku je odhodlán dělat veliké činy. Přestane pít, kouřit, trhá květiny, otevírá dveře a někteří jdou tak daleko, že si i ČISTÍ ZUBY.
    Ale i zamilovaná dívka vydrží pět hodin před zrcadlem. Dívka je citovější a zranitelnější než kluk. Potřebuje cítit ochranu, potřebuje slyšet vřelá slova. Jestliže ji chlapec maličko pohladí, letmo políbí, zašeptá pár sladkých slovíček, je šťastná. Víc už nežádá, prožívá čistou lásku.
    Jenže ve chvíli, kdy se kluk a děvče začnou víc dotýkat, víc líbat a víc objímat, se v nás klucích probouzí žádostivost. Jestliže tohle nevíš a neví-li to také dívka, se kterou začínáš chodit, oba se rychle vystavíte sexuálnímu tlaku.
    A tím se dostáváme od LÁSKY k SEXU.
Co je to sex a kde jsou jeho hranice?
    Kluk pozve dívku do kina. Je tam tma, dotýká se jí nohou. TO JE ÚŽASNÉ. Potí se. Ona je tak blízko. Jenže za chvíli už je to obyčejné, takže příště proplete své prsty mezi její prsty. TO JE ÚŽASNÉ. Kluk přijde z kina a řekne si: TO BYLO SUPER! Dívka přijde domů a vypráví kamarádkám každý detail - dvě hodiny.
    Příště si dají polibek, pak super polibek, potom vášnivý tříminutovýsupersuper polibek, (kdy už hrozí přenos viru HIV ze slin), pak nějaké masáže, supermasáže a nakonec pohlavní styk. Možná to ani nechtěli, ale ono to samo pokračovalo. Je to jako když se malý kluk rozběhne z prudkého kopce. Najednou je sráz stále prudší a prudší, nohy už nejsou dost dlouhé a nestačí tolik kmitat a pak BUM BÁC. A pláč! Gravitace může být silnější než schopnost udržet kontrolu.  
    Stejné je to se sexem. Sex je pud k zachování života. A proto jestliže ho nekrotíme hned v zárodku, může být silnější než vůle. Alespoň u muže tomu tak je. Jen to vysvětluje fakt, že muž dokáže ženu znásilnit. Dokonce ženu cizí, kterou nezná, nemiluje, ale která mu také ničím neublížila. Tento pud může být silnější než rozumové uvažování. Jestliže mu povolíme, je stále silnější a silnější a my často nedokážeme dopředu odhadnout, jak a kde to skončí. Bez pevně stanovených hranic bude i tvá touha větší a větší a žádostivost bude chtít víc a víc. Obzvlášť řekneš-li si, že vše je dovoleno. Jenže následky jsou nedozírné. Přečti si pár úryvků z dopisů, kterých mi chodí spousta.
      ......Před pěti lety jsem se spřátelila s chlapcem a naše náklonnost přerostla do krásného vztahu. Věřila jsem, že je to cit trvalý. Protože měl vlastní byt, docházela jsem k němu a žili jsme jako manželé, i když bez papíru. Bylo to skvělé, ale jen první dva roky. Pak odešel na vojnu a z vojny se vrátil jako vyměněný. Možná i já jsem byla jiná. Já už jsem nechtěla jen sex. Kdežto on si přál jenom sex. Naše setkání bylo jen SEX. Jen Bůh ví, kolikrát jsem to chtěla skončit, ale nešlo to. Cítila jsem až manželskou povinnost a pak také: Co řeknu jinému chlapci? To mě svazovalo. Vlastně jsem byla otrokem těla a toto trvalo plných pět let. Duše toužila po něčem jiném a tělo dělalo také něco jiného. Pak už jsem ho začala fyzicky odmítat. Snažila jsem se s ním mluvit, říci mu, že potřebuji ještě něco jiného, krásnějšího, ale vůbec to nechápal. Jen žárlil a podezíral mě. Pak udělal menší scénu a nakonec jsme se rozešli. Myslela jsem si, že budu nešťastná, smutná, ale opak byl pravdou. Konečně jsem pocítila svobodu, štěstí a radost. Byla jsem velmi hloupá, když jsem si myslela, že pro zachování lásky mu musím sexuálně vyhovět. Kdyby se mě někdo zeptal, který den ve svém životě bych změnila, vím jistě, že ten, kdy jsem dobrovolně odhodila dar, který jsem si měla nechat až pro manžela......
 
    Jiná dívka napsala:
      .... chtěl ode mne právě tuhle věc, ale já řekla: “NE”. Žadonil: “Nebuď staromódní, vždyť to dělá každý.” “Ale ne se mnou,” nedala jsem se. Naštval se a řekl mi: “No, tak se na tebe vykašlu a najdu si takovou, která mě pochopí.” Odpověděla jsem mu. “Víš co, jestli ti jde jen o sex, klidně si běž. Mám tě ráda, ale mé tělo, to je celé mé srdce, to je veškerá moje hodnota a tu já si schovám až pro svého manžela.”
  A v té chvíli pochopil a omluvil se mi. Chtěla bych poděkovat své mamince, která mě vychovala v názoru na předmanželskou čistotu. Mnohá děvčata si neuvědomují, co odhazují. Je úžasné vědět, že ten druhý mě opravdově miluje......
 
    v Dopis maminky patnáctileté dívky:
    ....Tento rok měla moje dcera sexuální poměr se sedmnácti muži. Před měsícem byla na potratu a před dvěma měsíci se pokusila o sebevraždu. Dnes ráno, když odcházela do školy, jsem se jí zeptala: “Miláčku, proč děláš takové věci? Proč se takhle ničíš? Je tvoje sexuální touha tak silná, že se neumíš ovládnout?” Odpověděla mi: “Ne, mami, nemám žádnou sexuální touhu. Mně se sex dokonce vůbec nelíbí. Ale pokaždé, když už je po tom, mi ten muž poví, že mne miluje.”
      Jak oklamaná byla ta dívka. A jak my chlapi ženám lžeme!
      Jiný příběh popisuje Josh McDowell ve své knize Tajemství lásky:
Těhotná dívka chtěla znát názor na potrat. Když dostala otázku, proč se svým chlapcem vstoupila do tak důvěrného vztahu, odpověděla:
“Vždycky jsem chtěla počkat, ale nátlak z jeho strany byl veliký. Stále mi říkal: ,Zlatíčko, jestli mě miluješ, tak mi to dovolíš. Miláčku, jestli ti na mně záleží, nenecháš mě, abych po tobě jen marně toužil.‘”
    “A co vám říká váš milovník dnes?”
    Sklopila oči. “Dnes říká: Zlatíčko, jestli mě miluješ, tak si to necháš vzít. Miláčku, jestli ti na mně záleží, půjdeš na potrat.”
    Ano, kamaráde, toto si my muži musíme přiznat. Sex sám o sobě není láska, dokonce se může stát potratem lásky. Zatímco v manželství působí potěšení a je v něm obrovská síla tvoření, mimo manželství dokáže bořit a plenit stejně silně, jako válečné bomby boří domy a plení přírodu i města.
    Láska je citový vztah, kterému se musíme všichni učit. Není to jen tvůj problém. Je to problém celé společnosti. Pravé lásce se nelze učit sexem. Sex před manželstvím je jako trhání jabloňových květů. Otrháš je a jablka nemají z čeho vyrůst. Neboť láska nepučí a nevyrůstá ze sexu, ale naopak láska roste a vyvíjí se směrem k sexu. 
 
3. PROŽÍVÁ DĚVČE A KLUK TĚLESNÉ VZRUŠENÍ STEJNĚ? 
 
                                                    NE!!!
   Možná jsem tě šokoval tak radikální odpovědí, ale musíš to vědět. Určitě dej tuto kapitolu přečíst i své dívce.
    Muž je z prudce hořlavého materiálu a zapaluje se pohledem a dotykem. Kluci jsou velmi vznětliví. Plynová trouba - zapneš, škrtneš, bum, hoří...
    Četl jsem, že většina normálních kluků myslí každou dvacátou sekundu na sex. Na přednášce se kohosi jeden chlapec zeptal: “Tak mi ještě řekni, na co mám myslet těch zbývajících devatenáct vteřin.” Kluk může mít plnou hlavu sexu a neví, co s tím. Čte abecedu, uvidí Ypsilon a už má představy. Uvidí holku, ona má na sobě erorifle a kluk už je plný představ. Ta dívka ho neupoutala očima, ani svým srdcem, stačila křivka těla.
    Tohle by měly vědět i dívky. Většina dívek si neuvědomuje, jak jejich zevnějšek na muže působí. Jdu po městě, vidím kluka s děvčetem. Ona má mikromini, obtažené tričko - drží ho za ruku. Já pochybuji o tom, že ten chlapec ji má doopravdy rád. Víš proč? Je to erobaba. Jdou spolu po ulici, ale padesát kluků, kteří je za ten večer uvidí, si řekne: “Pánové, tak s tou bych si to rozdal.”
    Víš, co to znamená do úplného důsledku? On ji drží za ruku, ale padesát mužů s ní přitom v myšlenkách souloží. Kdyby ji doopravdy miloval, nesnesl by pohledy jiných mužů. Spíš by dívce řekl: “To sis nemohla vzít trošku delší sukni? Já nechci, aby tě na ulici kdekdo hladově svlékal očima.” Žádný muž, který doopravdy miluje, se nechce o dámu svého srdce dělit. Muži se dělí jen o prostitutku.
    Dovol ještě jeden příklad.
      Pomeranč: Sleduješ, jak někdo loupe pomeranč, a začnou se ti sbíhat sliny. Ale to ještě neznamená, že se na toho člověka vrhneš a pomeranč mu vezmeš. Prostě spolkneš sliny a jdeš dál. Nebo vytáhneš vlastní pomeranč.
    Když muž vidí pěknou ženu, začnou se mu na ni sbíhat sexuální sliny. Ale to ještě není láska. Problém dnešních dívek je v tom, že ony se nejen vystavují jako pomeranče, ale ony se doslova samy před muži rozkrajují.
    Děvčata, velice záleží na tom, jak se oblékáte. Pomozte chlapcům!Tím pomáhátei samy sobě !
    Žena, která tři dny po sobě nosí kalhoty, ztrácí ladnou, ženskou chůzi. Věříte tomu? Žena chodí jako laň. A muž i přes delší sukni pozná, jestli má hezkou postavu. Někdy při přednáškách se mi stává, že přede mnou sedí dívka v mikromini. Jsou odhaleny všechny její přednosti, ale i zápory. To se mi moc špatně přednáší.
    Jsem v rozpacích:
    1. Buď už nevím, co je pěkné
    2. Nebo už nejsem muž
    NA ÚKOR KRÁSY NASTUPUJE SEXUÁLNÍ DRÁŽDĚNÍ. 
    Chtěl bych ti teď vyprávět, co rád vyprávím děvčatům. Představ si, že jsme na přednášce jen pro holky a ty sedíš tajně v šatně schovaný mezi kabáty a posloucháš.
      Milé slečny, znáte pohádky o princezně a draku, který ji chtěl sežrat?
(Ha,ha,ha - smích v sále - všechny ty pohádky znají.)
    Bylo, nebylo. Byla jedna princezna a poznala chlapce. Byl to hodný, dobrý kluk, ale měl jednu chybu. Zdál se velmi nesmělý, takový neprobuzený. Princezna si říkala: “Bylo by dobré ho probudit, ale jak?”
    Jak se probouzejí princové v pohádkách? Kýblem vody? POLIBKEM? “Ano, ano,” volají dívky v sále.
    Princezna znala pohádky, věděla, že to musí být polibek, ale jaký? Český, francouzský, italský...? Odhodlala se a políbila ho. Ale světe div se. Neprobudil se princ, probudil se DRAK.
    Drak si neláme hlavu tím, jestli je princezna šťastná. Drak si chce užít pro sebe. Každý rok jednu pannu! Necítí lásku, žádá uspokojení. Nic víc. Ó, jak je princezna překvapená. Chtěla probudit prince a zatím vzbudila draka.
                                                             
                           
   ZAPŘÍSAHÁM VÁS, JERUZALÉMSKÉ DCERY,....... NEBUĎTE A NEBURCUJTE LÁSKU, DOKUD NEBUDE CHTÍT SAMA. (Bible, Píseň písní)
    Představ si, že jsi v místnosti s alkoholikem. Naliješ-li mu skleničku,probudíš v něm žádost a chuť pít. Jednu do sebe převrátí a pak se přestává kontrolovat. Tobě se to však už nelíbí. Řekneš: “Nech toho, už nepij ....” ALE ON NEMůŽE, PŘESTAL SE OVLÁDAT. Podobně je to i u kluků se sexem.
    Jestliže se mazlíte až do chvíle, kdy je ohrožena sebekontrola jednoho z vás, potom už jste zašli příliš daleko. Pohled na příliš odkryté ženské tělo a intimní doteky mohou způsobit, že se mladý muž přestane ovládat. Uvědom si, že probudíš-li v něm draka, doplatíš na to.
    Po jedné přednášce přišla dívka a řekla mi:
    “Kdybych tak vaši přednášku slyšela před měsícem. Právě tehdy jsem se poprvé vyspala s klukem. Chodili jsme spolu, poprvé se milovali. On mi potom ráno řekl: ,No co, kdybys náhodou čekala haranta, tak bych si tě vzal - no.‘
    Hluboce mě to ponížilo. Poznala jsem, že to nebyla láska, ale že jsem byla zneužitá.. Za tři týdny ještě zavolal, jestli jsem dostala měsíčky... Tím jsme skončili. Je to možné? Já mu tolik věřila.”
Je to možné. Ten mladík dívku opravdu nemiloval. A ona byla lehkomyslná a nevěděla, co v něm probouzí.
    Rada pro mladého muže: UTÍKEJ, DOKUD JE ČAS! Jestli tě dívčí půvab příliš svádí, v tom případě platí: KDO UTEČE, TEN VYHRAJE!
    Rada pro slečnu: NENABÍZEJ SE, NEVNUCUJ SE A MĚJ SVOU HRDOST! Tvé NE, tvé klepnutí přes prsty, tvé začervenání se, tvé slzy v očích: Tohle mi nedělej! Ty jsou spolehlivější než nejdokonalejší antikoncepční pilulka.
    Žena se zapaluje sluchem… tohle zase nevědí kluci. Zatímco dívka neví, jak kluka dráždí její minisukně, kluk neví, jak dívčino snění a touhu po lásce rozněcují mužovavyznání a slovní obdiv.
    “Miláčku, vidíš ty hvězdy, jsou krásné. Ale žádná z nich není tak krásná jako ty. Miluji tě. Přísahám. A jestli ty miluješ mne, tak mi to dokaž. Nestyď se! Podívej támhle je křoví...” Dívka věří, že potkala prince a on ji pouze vtáhl do křoví. KŘOVÁK.
 
    Kluk se seznámí s dívkou. Povídají si celý večer. Doprovází ji domů. Snáší jí modré z nebe a hvězdy jí klade k nohám. Ona mu všechno věří - ona mu to všechno baští. Prožijí krásný romantický večer.
    Ráno se mladík probudí: Tý jó, co jsem jí to nasliboval? Že spolu budeme až do smrti?... Pět dětí?... Hory doly?... Dům se dvěma koupelnami ?... Najednou se mu to rozleží v hlavě a brzdíííí.
    Dívka tu situaci prožívá úplně jinak. Věřila všemu. Ráno vstane - pokud vůbec spala - jde ven a trhá květy, nejlépe kopretiny (devastuje přírodu) a ptá se: MÁ MĚ RÁD, NEMÁ MĚ RÁD? Ona se ptá, jestli ji má rád, ale on se ptá na to samé: Mám ji vůbec rád?
    Večer se sejdou a on, místo aby řekl: “Promiň, včera jsem to trochu přehnal,” si dodá odvahy. “No co, všichni kluci mají baby, proč ne i já?” Včera byl dialog srdcí, dnes bude dialog těl.
    Co tohle znamená? Muži milují víc rozumem a ženy srdcem a to není špatné, protože v manželství se to dokonale doplňuje, ale až v manželství. Nikdy ne před. Před manželstvím jsou z toho většinou jen bolavé pády.
    Láska je nejen cit, ale také odpovědnost. Mladý muž, protože je rozumový, potřebuje mít odpovědnost stále na zřeteli. Ano, za dívku, se kterou začínáš vztah, jsi odpovědný. Ona je citová, ona tě může naučit, aby z tebe nezůstal jen nějaký studený počítačový ”hard disk”, ale ty neseš zodpovědnost za to, jestli její city nezmrzačíš.
    Žena je jiná než muž a muž je jiný než žena. Opravdově a dopodrobna se poznávají až trvalým soužitím v manželství a i toto poznávání trvá celý život. Ale je to dobrodružství, které stojí za to žít. Styk na zkoušku neříká nic o tom, jaká je láska.
    Jako se nedá na zkoušku narodit ani umřít, nedá se na zkoušku ani pohlavně žít. Styk mimo manželství je jiný než v manželství. Plavat se také nenaučíš ve vaně. Potřebuješ dostatek vody. A manželství je jezero skutečné lásky. Naproti tomu i když se zkouška sexu podaří, není tím zaručeno šťastné manželství.

4. JE PANENSTVÍ A PANICTVÍ PŘEŽITEK?
   Slovo panenství má samo o sobě zvláštní nádech čistoty a neporušenosti. Běžně ho užíváme, když mluvíme o neporušené přírodě. Jaký význam však má v životě mladého člověka na přelomu třetího tisíciletí? 
    Na SPŠ strojnické (třída samých kluků) jsem se zeptal: “Řekněte mi upřímně, kdyby zde byly dvě stejně hezké holky, jedna by byla panna a druhá měla za sebou sedm milostných vztahů, kterou byste si vybrali za manželku?” Všichni do jednoho chtěli tu pannu.
    Žena chce muže, pro kterého bude poslední. Muž chce ženu, pro kterou bude první.  Proč? CO JE TO PANENSTVÍ?
 
    Vstup do pochvy dívky je od jejího narození chráněn tenoučkou blanou. Dokud dívka neměla pohlavní styk, zůstává PANNOU. Ve starověku mělo panenství ženy tak vysokou cenu, že muž, který ho před manželstvím porušil, byl povinen:
      DÁT OTCI TÉ DÍVKY PADESÁT ŠEKELŮ STŘÍBRA. (Padesát šekelů bylo 0,5 kg ) DÍVKA SE PAK STANE JEHO ŽENOU, PROTOŽE JI PONÍŽIL. PO CELÝ ŽIVOT JI NESMÍ PROPUSTIT. (Bible, 5. kniha Mojžíšova)
    Ženy ve starověku neměly lehký život, musely těžce pracovat a byly zcela odkázané na mužského živitele, ale biblický zákon, který si je vědom zneužití sexuality, poskytuje ženě ochranu její cti. Tělesné spojení muže s dívkou, která není jeho manželkou, je označováno jako ponížení ženy. Pokud žena sama s tímto vlastním ponížením souhlasí, vědomě hřeší. Píseň písní v Bibli vyjadřuje vztah k panně těmito nádhernými verši:
    ZAHRADA UZAVŘENÁ JSI, SESTRO MÁ, NEVĚSTO, UZAVŘENÝ VAL ZAPEČETĚNÝ PRAMEN. VYDÁVÁŠ VŮNI JAKO SAD S JABLKY GRANÁTOVÝMI, S VÝTEČNÝM OVOCEM, HENOU A NARDEM....
JSI PRAMEN ZAHRADNÍ, STUDNA VODY ŽIVÉ, BYSTŘINA Z LIBANÓNU.
Úcta k panenství v národech přetrvala tisíciletí a křesťanství ji ještě posílilo, protože právě křesťanství ukázalo, jakou má žena hodnotu. Proč bylo panenství tak chráněné?
    Dnešní věda zjistila, že když dívka začne žít sexuálním životem předčasně a střídá partnery, zničí si citlivost pochvy. Také rakovina děložního čípku je častější u žen, které začaly brzy se sexuálním životem a měly více parterů.
    Tohle se ale nevědělo ještě před padesáti lety, takže právě po druhé světové válce, s tak zvaným emancipačním hnutím, proráží do obecného povědomí názor, že panenství samo o sobě je nesmyslné, důležitější je vzdělání ženy a její úplné, často i duševní a fyzické, připodobnění se mužům.
    Po přednáškách za mnou přicházejí mladí lidé a chtějí soukromý rozhovor. Obvykle jim kladu otázku, kdy začali žít sexuálním životem. Mnozí z vás sbíráte sexuální zkušenosti od čtrnácti, patnácti let. Někteří prý již ve dvanácti. Existuje jakýsi mýtus. Děvčata mezi sebou říkají: “Holky, to snad není možné, ona je v šestnácti ještě pannou, já padám...” Kluci zase: “Klucíí, to je vůl, von ještě v sedmnácti nepřefik žádnou babu. Toho by měli ukazovat v ZOO.” Být panicem nebo pannou jako by byla tělesná vada. Tenhle mýtus podporují i sdělovací prostředky, protože z toho mají peníze. Je to jeden velký byznys. O nic jiného nejde. A ty i tvoji spolužáci a spolužačky se stáváte obětí tohoto byznysu.
    U nás se říká: ztratit panenství. Proto se ve školách často ptám: “Děvčata, vysvětlete mi, jak můžete ztratit panenství? Jdete po ulici a ono vám to vypadne z kabelky? Jako kapesník? ...Jééé, mé panenství, už je pryč, škoda...”
    Panenství se nedá ztratit jako prstýnek. Panenství se dobrovolně dává. Ze své svobodné anebo zmanipulované vůle.
    Kolik kluků však může dívka takto podarovat? Jen jednoho a jen jednou za život. Má-li člověk něco, co má jen jednou a nikdy už to nebude moci získat zpět, je to velmi vzácné a měl by si dobře zvážit, komu to daruje. Je mnoho děvčat, dnes většina, které jeden ze svých nejvzácnějších darů proplýtvají jako bezvýznamnou nicotnost a pak toho litují celý život.
    Můj dobrý přítel Stuart Angus mi vyprávěl o Katce. Rozhodla se, že zůstane pannou až do manželství a panenství dá svému manželovi jako nejkrásnější svatební dar. Děvčata ve třídě se jí smála. Říkala jí: “Ty seš taková jeptiška, netykavka!” Kluci jí domlouvali: “Kačko, nebuď hloupá, užij si dokud seš mladá, nebuď staromódní,” a dělali na ni různé dvojsmyslné narážky.                                                            
    Když se jí jednoho dne ve třídě děvčata zase smála, otočila se a mírně řekla: “Poslouchejte. Kdykoli se mi zachce, každý den, měsíc, nebo rok mohu své panenství někomu odevzdat a mohu být jako vy, ale vy už nikdy nemůžete být jako já.” Katka si totiž uvědomila vzácnost své čistoty a nehodlala ji proplýtvat.
Všechno, co je vzácné a drahocenné, se snadno poškodí. Obzvlášť používá-li se to jinak, než se má.
    Představ si, že máš doma fotoaparát. Je drahý a velmi vzácný. Nějaký Nicon nebo Olympus s pořádným objektivem a spoustou programů. Chvilku totrvalo, než ses ho naučil obsluhovat, ale už to docela umíš a děláš skvělé fotky. Na ten fotoaparát jsi dlouho šetřil, a kdyby ti babička nepřidala, ještě by ses na něj chodil jenom dívat do výkladní skříně. Ale teď je tvůj a přináší ti první radost.
 
    A pak se u vás objevím já, chci ti pomáhat a jdeme spolu spravit plot na zahradě. Musíme zatlouct pár tyček, ale nemáme kladivo. Já se rozhlídnu a uvidím tvůj fotoaparát. Vezmu ho do ruky - to je zajímavé - dobře se to drží, těžké to je také, má to tvrdý povrch - super. Fotoaparát použiji jako kladivo. Víš, že to funguje? Funguje to velice dobře! Skutečně, plot se dá opravit fotoaparátem. Funguje to!
    Podobně mohu použít kytaru ve člunu místo pádla nebo hodinky jako míček. Proč být tak omezený a používat foťák jen na focení, kytaru jen na hraní a hodinky jen na koukání? Nebuďme tak staromódní! Mohou mít přece širší použití. Funguje to! Ale jen potud, než chceme s aparátem znovu fotografovat, na kytaru opět hrát, na hodinkách sledovat čas. Najednou je zle. Drahý fotoaparát nefotografuje, kytara nehraje, hodinky nejdou opravit. Je to poškozené. Po hrubém zacházení většinou navždy. Vzácnou věc jsem špatně použil a ona byla zničena.
    Tato zákonitost naprosto přesně platí o sexu. Sex je velmi krásný, velmi vzácný. Je prostředkem, kterým si muž a žena mohou vyjádřit lásku a úplnou oddanost. Není cílem. Je prostředkem. Proto je určen do vztahu mezi jednu ženu a jednoho muže na celý život. Tomuto vztahu se říká manželství. Dát si vzájemně sex, znamená dát se tomu druhému víc než jinému. Někdo namítne: “A proč hned vstupovat do manželství, když se chceme vzájemně jen potěšit?”
    Jestliže překročíš určený způsob použití, přichází poškození nebo zničení. Plíží se postupně a možná nezasáhne právě tebe, ale toho druhého. Nepozná se to tak rychle jako u rozbitého fotoaparátu nebo rozklížené kytary. O to je to záludnější.
    Dívka šeptá chlapci: “Ty můj jediný!” On si myslí: Ty má třetí.
    Jedno děvče začalo chodit s klukem. Bylo to úžasné. Tolik ho milovala. “Určitě je to na celý život a bude to krásné,” myslívala si. Ale byl tu jeden problém. On jí často opakoval: “Asi se ti nezdám dost dobrý. Kdybys mě skutečně milovala, dala bys mi všechno. Copak nevidíš, jak mě vzrušuješ? A pak se stáhneš. Kdo to má vydržet?”Přemýšlela, jak mu má dát najevo, že ho miluje opravdově. Nakonec se rozhodla. Trochu se bála, ale udělala to. Spali spolu. Milovali se. Snažili se, aby to bylo jako ve filmu. Moc to nešlo. 
Druhý den se probudila a přemýšlela: Stálo to za to? Ale ano, určitě se máme rádi, určitě se jednou vezmeme. Jen jsme začali trochu dřív. Čekala na telefon. Miláček nevolal. Další den tedy zavolala ona. On byl trochu divný. Asi měl špatnou náladu. Domluvili si schůzku. Toužila po tom, aby jí znovu potvrdil, že ji miluje. Ale on místo toho řekl: “Promiň, něco se ve mně změnilo, nevím, co to je. Ale náš vztah není perspektivní, ukončeme ho.”
    Příběh, který ti vyprávím, není můj výmysl. Je to jen opis jednoho z mnoha dopisů, které dostávám od děvčat.
Mladík šel jen za sexuální touhou. Nebyla to láska, byl to lov. Možná si to ani neuvědomoval, ale když oběť ulovil, přestal o ni mít zájem.
    Dívku to naopak zničilo na mnoho let. Ona nehledala jen sex. Ona hledala lásku. Většina děvčat hledá lásku. Neříkám, že úplně všechna. Některá děvčata loví kluky ještě dravěji než kluci holky. I děvčata se umí chlubit sexuálním výkonem. Ale takovou bych nechtěl. Pamatuj si to dobře! Většina děvčat hledá lásku a ochranu. Mnoho chlapců nejprve hledá jen sex. I my to musíme o sobě vědět.
    Vžij do pocitu Stvořitele. Vytvořil ženu pro muže. Jako nejkrásnější růži. Víš, jak se rozvíjí růže? Nejdřív je to poupátko, pak začne pukat a slaboučce voní. Když ji dost zaléváš a ošetřuješ, rozvine se v překrásný voňavý květ. Ale to není všechno. Když odkvete, zůstane šípek.
A šípek má mnoho dobrých a léčivých účinků, ze kterých se můžeš radovat po celý život.                                                                        
    I ty si můžeš najít jednu takovou růži, vyhlížet, chránit ji, zalévat, užívat si její vůně, i blahodárných účinků šípku. Budeš-li s růží zacházet dobře a správně, bohatě se ti odmění. Jestliže však vtrhneš k poupěti a pomůžeš mu, aby předčasně rozkvetlo, zničíš ho. Růže už nevykvete. Můžeš tohle poupě samozřejmě odhodit na kompost a utrhnout další růži, tentokrát rozvinutější. Nemáš-li bázeň před Bohem, proč by ses bál jít od růže k růži? Jenže pozor: žena, dívka je víc než květina. S každou ženou, se kterou se muž spojí tělesně, se stává jedním tělem.
    COŽ NEVÍTE, ŽE KDO SE ODDÁ NEVĚSTCE, JE S NÍ JEDNO TĚLO? JE PŘECE PSÁNO: BUDOU TI DVA JEDNO TĚLO. (Bible, 1. list do Korintu)
    Víš, co to znamená? Výzkumy v oblasti AIDS a viru HIV překvapivě dokázaly, že muž, který souloží s ženou, se dostává potencionálně do styku se všemi jejími sexuálními předchůdci a také s nemocemi, kterými byli nakaženi. Podobně i žena, která střídá partnery, se setkává skrze tělo každého z nich s jejich minulostí.
    Ještě se ti zdá omezení sexu Stvořitelem na jednu ženu do manželství nesmyslné? Je to snad puritánství? V době AIDS?
 
Co doopravdy přinesla tzv. SEXUÁLNÍ REVOLUCE?
 
    1. PORNOGRAFII - Manžel přijde domů a prohlíží si časopis. Co vidí? Krásné ženy s perfektním tělem. Podívá se do kuchyně. Co vidí? Manželku v teplákách, matku tří dětí (jeho dětí). Už nemá tělo jako za mlada. Jaké ovoce přináší toto srovnání skutečného s vyfotografovaným snem? NESPOKOJENOST, NEVĚRU, MOŽNÁ ROZVODY, NÁSILÍ, BOLEST.
    2. ANTIKONCEPCI - panenství a sexuální zdrženlivost byly nahrazeny antikoncepcí. Zdálo se, že je to ideální vynález. Konečně sexuální volnost bez nebezpečí nechtěného otěhotnění. Účinnost až devadesát osm procent. Úžasné! Ale ovoce? S explozí sexu se závratnou rychlostí šíří POHLAVNĚ PŘENOSNÉ NEMOCI, kterými se nakazí až 340 milionů lidí ročně. Někdo namítne: Vždyť antikoncepce chrání před těmito nemocemi. Ano, souhlasím, ale ne každá, ne vždycky, ne před všemi nemocemi.
    3. INTERRUPCE - 50 milionů dětí je ročně zabito interrupcí. Ovoce? Kulturní státy vymírají. Až vy dospějete, bude tu daleko víc starých důchodců než vás mladých. A vy je budete muset uživit a nebo v parlamentu odsouhlasit eutanázii a tichou cestou tyhle staroušky povraždit. Myslíš, že z toho budete šťastni?
    4. PARTNERSTVÍ NA ZKOUŠKU - hrůza z rozvodů spojená se sexuální volností vede k takzvaným divokým svazkům. Mladí lidé spolu žijí, ale nechtějí za sebe přebrat právní zodpovědnost. Shledávám, že mladí lidé jsou schopni si brát vysoké úvěry, aby si zajistili společné bydlení, ale nevěří si vzájemně natolik, že by se chtěli vzít. Ale co bude následovat, až se pohádají a rozejdou? Kdo zaplatí ten úvěr, komu bude patřit byt a kdo se bude muset vystěhovat na ulici? Tento trend převládá teprve od osmdesátých let a důsledky zjistíme až za dvacet, třicet let. Jaká nejistota.
    5. DĚTSKÁ PROSTITUCE - například v Thajsku je 800 000 dětských prostitutek ve věku dvanácti až čtrnácti let! I u nás se dětská prostituce začíná šířit. Stačí se podívat na internet nebo projít se po větších nádražích. Jen se o tom moc nemluví. Ovoce: totálně citově i tělesně zničený život každého jedince a start šíření nejhroznějších tělesných i duševních nemocí.
   
Toto všechno ještě umocňuje současná sexuální výchova na školách, protože nemluví ani tolik o zodpovědné lásce, natož pak o cenné zdrženlivosti. Někdy to je jen o technice a o sobeckém: dělej, co ti právě udělá dobře. Jako záchranný pás před AIDS se pak mladým lidem nabízí kondom. Něco ti povím: NEEXISTUJE KONDOM NA ZRANĚNÉ SRDCE.  
Strom se pozná po ovoci. V Bibli se píše, že dobrý strom přináší dobré ovoce a špatný strom plodí špatné ovoce.  Podívej se poctivě kolem sebe a polož si otázku, jaké ovoce přináší bezbřehý sexuální život. Co to přineslo tobě, tvým přátelům a přítelkyním?
Co to přináší lidstvu?                                                
JSME ZDRAVĚJŠÍ?                                                                                                              
340 milionů pacientů postižených pohlavně přenosnou nemocí ve světě ročně.
JSME UŠLECHTILEJŠÍ?                                                            
Každé druhé manželství se rozvádí.
MILUJEME VÍC SVÉ DĚTI?                                                        
50 milionů interrupcí ročně.  
  Sexuální volnost je nejhazardnější luxus, který si lidstvo dovoluje. Stojí ho ZDRAVÍ, PENÍZE A MNOHO ZRANĚNÝCH SRDCÍ. Obal je nádherný, ale vevnitř je to shnilé.   Potřebujeme změnu. A mladí lidé jsou průkopníky změn. Byli to mladí lidé, kteří se před dvěma generacemi nechali nachytat na sexuální volnost, nasedli do vlaku a ani neuvažovali, kam jede. Jenže vlak jede po slepé koleji. Kolej končí ve skále. Dnes jsou z těchto lidí citoví mrzáci. Stárnoucí pánové nemají odvahu se nechat ani prověřit, aby se nepoznalo, kolik zplodili nemanželských dětí. Jaký charakterový nedostatek. A někteří sedí i na nejvyšších místech a určují zákony naší země.   
5. SEX A CHARAKTER
   V poslední době se hodně hovoří o tom, že Češi nemají dobrý charakter. Dokonce si toho všimla i Evropská unie. Položme si tedy otázku: Může sexuální volnost nebo naopak sexuální zdrženlivost nějak ovlivnit charakter?
    Než si odpovíme, chtěl bych ti vyprávět dva příběhy. Tentokrát budou oba z Bible, ale jsou velice známé a mnoho umělců se po staletí snažilo je ztvárnit. S obrazy na jejich téma se sejdeš na každém zámku a ty možná při prohlídce ani nevíš, o koho jde. Ber tedy mé vyprávění jako obohacení svého vzdělání.
 
      První muž, o kterém ti budu vyprávět, se jmenoval Samson. Žil v Izraeli asi v r. 1130 př.n.l. a patří k největším soudcům Izraele. Samson byl od narození Bohem vyvolený, aby vysvobodil Izrael z rukou Pelištejských. Měl výjimečné schopnosti, byl bystrého ducha a nikdo nebyl tak fyzicky silný jako on. Ale tento výjimečný mladý muž měl jednu slabůstku. Velice se mu líbily krásné ženy. Nejprve se zamiloval do mladé dívky z nepřátelského tábora. Jenže dívka ho ještě o svatbě zradila. Když se to Samson dozvěděl, ve vzteku pobil třicet mužů. Tím samozřejmě otevřel cestu novému válečnému konfliktu. Samson byl chytrý a měl obrovskou sílu, takže dokázal lstí i vlastní bojeschopností pobít tisíc mužů a tím zajistil Izraeli dvacet klidných let. Po letech se však opět v jeho životě projevila slabost na ženy. Nejen že navštívil prostitutku, ale vyhlédl si novou krasavici, která se jmenovala Dalila. Dalila dostala za úkol vyzvědět od Samsona, co by mohlo jeho sílu oslabit. K získání této informace používala všeho milostného umění, které znala, a představ si, že Samson, ačkoliv věděl, že Dalila vyzvídá, pod vlivem sexuálního okouzlení tajemství své síly prozradil. Jeho síla spočívala v jeho vlasech. Dalila tedy Samsona ve spánku oholila a on, když byl přepaden, se už nedokázal ubránit, protože nevěděl, že Bůh od něho odstoupil. Pelištejci mu vypíchli oči a odvlekli ho do jejich hlavního města. Protože to byl národ praktikující pohanské modloslužebné rituály, mezi něž patřila i homosexuální prostituce, rozhodli se ponížit Samsona tím, že ho při velké veřejné slavnosti chtěli zneužít. Postavili ho v obrovském domě mezi dva sloupy, aby si s ním mohli nevázaně pohrávat. Dům byl plný mužů i žen, byla tam všechna pelištejská knížata. I na střeše bylo na tři tisíce mužů a žen a všichni chtěli přihlížet nevázaným hrám se Samsonem. A tehdy zavolal Samson naposled k Hospodinu a poprosil ještě jednou o nadpřirozenou sílu. A Bůh ho vyslyšel. Samson pevně objal prostřední nosný sloup, vzepřel se, sloup povolil a dům se zřítil. Nepřátel, které tehdy Samson zabil, bylo víc než těch, které usmrtil zaživa, ale on sám zaplatil také životem.
 
    Druhý příběh je ještě starší a pojednává o Jákobovu synu Josefovi. Jákob měl dvanáct synů a Josef patřil k těm mladším. Byl to chytrý chlapec a jeho otec ho měl tak rád, že bratři trochu žárlili. Josef míval zajímavé sny, vyprávěl je bratrům, a protože v těch snech hrál významnější roli než ostatní, šel bratrům na nervy. Dokonce ho chtěli zabít, ale nakonec ho prodali do otroctví. V Egyptě mladého muže koupil faraónův dvořan Potífar. Bůh Josefa provázel, takže Potífar brzy poznal, že je to schopný, charakterní mladík a ustanovil ho svým správcem. Potífar měl mladou, hezkou ženu. Ta si brzy všimla, že Josef má krásnou postavu a příjemné chování, a začala na něho bezostyšně naléhat: “Spi se mnou!” Josef se ale bránil: “Tvůj muž mi svěřil všechno, co má, jak bych se mohl dopustit takové špatnosti a prohřešit se proti Bohu?” Ale ta žena naléhala denně. Jednou dokonce v domě nikdo nebyl a tehdy popadla Josefa za oděv a žadonila: “Spi se mnou!” Josef se však nedal, vysmekl se, ale zůstal jí v ruce jeho plášť. Ona začala křičet: “Chyťte ho, chyťte toho Hebreje, on mě chtěl znásilnit v domě mého muže.” Samozřejmě uvěřili mladé dámě spíš, než služebníkovi utíkajícímu ve slipech, takže Josefa zavřeli do vězení.
A teď bys mohl říci: “Že se s ní raději nevyspal. To já bych byl chytřejší. Nechal bych se od ní vydržovat a mohl bych se mít dobře.” Určitě i pro mladého Josefa bylo pokušení veliké, ale poslouchej, co bylo dál.
    Josef byl ve vězení dva roky úplně nevinně. V té době měl faraón sny, které mu neuměl nikdo vyložit. A tu si vzpomněl jeho číšník, že když byl ve vězení, sešel se tam s mladíkem Josefem, který dokonale sny vykládal. Zavolali Josefa k faraónovi a Josef nejen že sny dovedl vyložit, ale uměl také navrhnout, jak má faraón jednat, aby období sucha, které mělo přijít po sedmi letech, Egypt nezničilo. Faraóna Josefova moudrost tak překvapila, že učinil Josefa správcem celého Egypta a Josef pak mohl zachránit i svůj národ.
    Když porovnáš tyto dva příběhy, vidíš jasně jednu věc. Oba muži, Samson i Josef, měli od Boha mnoho velkých darů i talentů. První ale neuměl ovládat svou sexualitu a to ho nakonec zcela zničilo. Druhý byl naopak poddán Božím zákonům ohledně sexuality, svou sexuální touhu ovládal a to zbudovalo jeho charakter natolik, že se mohl stát na mnoho let nejpřednějším mužem v tehdejším kulturním světě.
    V jedné z minulých kapitol jsme si řekli, že sexualita je jako dynamit. Máš volbu: Můžeš si pohrávat s dynamitem, až on sám tě zničí, a nebo naopak začneš vládnout ty jemu. Jakmile se naučíš vládnout sexu v sobě, posiluješ automaticky i svůj charakter.
    Možná za to sklidíš posměch, to asi ano, ale čím pevnější bude tvůj charakter, tím snadněji obstojíš i v těch nejsložitějších situacích, které v životě mohou přijít. Sexuální zdrženlivost totiž buduje jeden z hlavních pilířů silného charakteru a tím je sebeovládání. Nedávno vzrušila naši veřejnost zpráva o mladém otci, který přikryl plačícího kojence polštářem, aby ho pláč nebudil ve spánku (jako by dítě bylo jen zvonící budík). Dítě tím udusil. Asi nebyl profesionálním vrahem. Jen jednal v sobecké neuvážlivosti. Mnoho malých dětí u nás je týráno. Proč? Jejich rodiče mají možná obrovské sexuální zkušenosti, ale naprosto jim chybí vypěstované sebeovládání, smysl pro sebekontrolu a zodpovědnost. Sex mají bohatý, děti plodí, ale jejich charakter je špatný.
    V naší zemi je sexuální smýšlení velmi liberální a volné, ale lidí se silným charakterem, kteří dovedou čelit i životní nepřízni, stát za svým přesvědčením a nehrbit se, tu mnoho nenajdeš.
    Vy, mladí lidé jedenadvacátého století, můžete nastoupit lepší cestu, než byla cesta vašich rodičů a prarodičů.
    Něco ti prozradím. Často se mi stává, když mluvím ve třídě o panenství, že začnou některé dívky plakat. Poprvé mě to šokovalo. Dívčí pláč je pro muže tak bolestný! Ale ono se to často opakuje. Při mých přednáškách pláčou dívky, které odhodily své panenství. Někdy bych si tebe a tvé vrstevníky nejraději nacpal do kapes, abys to tajně mohl pozorovat a viděl ten pláč. Všechno je jim náhle jedno, rozteklé šminky, opuchlé oči, rozcuchané vlasy. Je to pláč, který jako by obmýval. Snad i trochu osvobozuje, nevím. Vím jen, že ještě nikdy neplakala dívka panna. Vždycky pláčí ty zkušené. Ony už vědí, o co se připravily, anebo o co je chlapci připravili.
    Mám pro tebe návrh. Nevnucuji ti ho, ale nabízím. Co takhle obnovit starou, vyzkoušenou cestu. Obnovit úctu k ženě, k panenství dívky i úctu ke svému mužství a svému panictví. Nevěřím, že jsi bezvýznamný NOBODY. Naopak věřím, že máš vysokou cenu. Tvůj život není nesmyslné žití ze dne na den. Tvůj život ti dal tvůj Stvořitel, protože tě miluje. On to byl, kdo tě stvořil v lůně tvé matky, Jeho oči tě viděly už v zárodku. On to také je, kdo dnes pozoruje tvé dospívání. Jsi svobodný mladý muž, jsi svobodná dívka a žijete ve svobodné zemi. Nemusíte splynout s davem. V Bibli se píše o dvou cestách. Po široké cestě se valí mnoho lidí, ale ta cesta vede do zahynutí. Existuje však také úzká cesta, jít po ní není snadné, a proto po ní jde jen někdo. Ale ta cesta vede k opravdovému, ryzímu životu. Já se domnívám, že úzká cesta se nachází uprostřed té široké, ale vede opačným směrem, proti proudu.
    Můžete žít jedinečný život a věřím, že většina lidí po tom touží. Každý chce být v něčem dobrý, dokonce výjimečný. Jen je potřeba udělat si svůj vlastní názor a nenechat se spláchnout davem.
Předložil jsem vám, co v sexualitě přináší štěstí nebo naopak zranění. Opravdu nechci nikomu nic vnucovat. Zastav se, přemýšlej, vybírej, který názor je dobrý, rozvažuj. Ne každá reklama, ne každá nabídka je pravdivá a nejlepší.
Jen ti radím, aby sis vážil sám sebe a hledal dívku, kterou budeš moci milovat celý život a která si tě bude vážit. 
 
Jak v této době uchovat panictví a panenství?
 
    Každý člověk má tělesné strážce, osobní BODYGÁRDY. Jmenují se cudnost, stud a úcta. (Jestlipak víš, jaký je rozdíl mezi studem a cudností?) Každý člověk tohle má, dokud to úplně nepotlačí. To není jenom pro malá děvčátka. Zachovat si cudnost, úctu k životu i určitý ostych jak vůči sobě, tak vůči dívkám kolem sebe není slabost, ale naopak je to projev zmužilosti. Měli bychom mít bázeň ublížit druhému i sobě. Každý má ve svém životě vzácnou perlu. Tou perlou je srdce. Umožni svému srdci, aby zůstalo zachováno pro budoucího životního partnera. Dívkám k uskutečnění tohoto ideálu pomůže, budou-li chránit své panenství. A mladým mužům prospěje, budou-li si vědomi, jak vysokou cenu má člověk. Uznávám, že chtít žít čistý život není dnes pro mladé lidi jednoduché. Žijeme v sexuální společnosti a všude, kam se podíváme, je jenom sex. Na přednáškách se navíc setkávám se spoustou pověr.
    Nevěř pověrám! Je pověrou, že mladý muž, který nepraktikuje do dvaceti let sex, bude impotentní. Opak je pravdou. Nevěř, že tvůj pohlavní orgán je abnormálně velký nebo malý, takže si dopředu musíš zkoušet dívčí tělo jako džíny. Ženskou pochvu je možno zaplnit menstruačním tamponem o průměru necelého centimetru, ale zároveň touto pochvou projde hlava novorozence. Neboj se, tvá žena ti bude připravena na míru. Nevěř, že musíš vystřídat mnoho milenek, abys byl dobrý milovník. Naopak, pravá virtuozita lásky se dá naučit jen s jednou partnerkou. Nevěř, že sex je nejkrásnější do dvaceti a v manželství už je to jen nuda. Naopak, s vlastní ženou je sex čím dál zajímavější. Jak se poznáváte, zrajete
a mění se životní okolnosti, je to stále nové, jiné a čím dál krásnější.
    Sex není zajímavý jen ve dvaceti, sex existuje i v padesáti a je krásnější než ve dvaceti. Už ti to někdo řekl? Hledej pravdu a poznanou pravdu BRAŇ!
    Jak se tedy buduje vztah, když se nezačíná sexem?
    Je to jako stavět dům. Dům můžeš stavět dvěma způsoby. Můžeš vynechat kopání základů, střechu položit na nižší zdi, omítnout mokré zdivo. Šlo to rychle. Máš dům mnohem rychleji a můžeš se smát tomu, který pomalu kope pořádné základy, na stěny používá dobré cihly, dům chce zastřešit nejlepší krytinou.
Ale dům postavený na špatných základech nic nevydrží. Chceš-li vztah budovat jako kvalitní dům, potom hlavně nesmíš spěchat. Pevný základ je poznat se vzájemně v nejrůznějších situacích. Jak se dívka a její matka doma chovají k otci rodiny, tak se budou chovat jednou k tobě.
    Čas, ve kterém se věnujete nějakým společným zájmům, vám prozradí vaše zvyky, slabosti i charakterové přednosti. Dávej si pozor, jestli se moc často nehádáte. Kdo se hádá už za svobodna, bude se o to víc hádat potom. A když už se pohádáte, umíte se usmířit? Uznat svou chybu, požádat o odpuštění? To jsou velice důležité podmínky dobrého, trvalého vztahu. Přemýšlej o nich. Zvažuj také, jaký máš vztah k Bohu a jaký vztah k Bohu má dívka, o kterou se zajímáš. Duchovní jednota je jedním z nejdůležitějších aspektů. 
6. KDO JSI?
 
   Jak už jsem řekl, já jako křesťan nevěřím, že jsme pouhé náhody. Nevěřím také, že náš život je pouhou hříčkou předem daného osudu, na kterém nemůžeme nic měnit. Nevěřím, že jsme ovlivňováni momentálním seskupením hvězd na nebi a musíme proto dělat to, co určují horoskopy. Na tom všem jen vychytralí lidé vydělávají velké peníze. Nevěřím také, že existuje nějaké sexuální harašení, kterému nemůžeme odolat a musíme ho zažít, i kdyby nás například mělo stát úděsnou smrt skrze AIDS. Kdo tedy jsme?
Bůh, v kterého věřím (a kterého mimochodem zatím žádná filozofie nedokázala vyvrátit, dokonce ani marxismus ne, ačkoliv to bylo jeho hlavní pracovní náplní), říká, že ČLOVĚK BYL STVOŘEN K BOŽÍMU OBRAZU a byl stvořen JAKO MUŽ A ŽENA. OBA PAK MAJÍ SVOBODNOU VŮLI NALOŽIT SE SVÝM ŽIVOTEM JAK CHTĚJÍ.
    Toto je první úžasně osvobozující pravda. Nejsme hříčkou v rukou přírody, ani v rukou mimozemšťanů. Stejně tak nejsme hříčkou svých vlastních hormonů nebo dokonce pornografických časopisů. Nejsme vylepšené opice, které za sebe neunesou odpovědnost a nezbývá jim než dělat to, co jim někdo určí. Jsme svobodní lidé. I ty jsi svobodný člověk, žijící ve svobodné zemi a mající schopnost rozlišit dobré od zlého a svobodně se rozhodnout.
    Co uděláš, se odvíjí od ROZHODNUTÍ. Na počátku dospělého života stojí ROZHODNUTÍ. Ne rozhodnutí maminky, sexuologa nebo předsedy vlády, ale TVÉ VLASTNÍ ROZHODNUTÍ.
    V červenci v roce 1994 uspořádala americká mládež velice zajímavou akci. Po okraji cesty, která vede ve Washingtonu od památníku k Bílému domu, vystavili mladí lidé několik set tisíc kartiček. Na každé kartičce bylo napsáno osobní rozhodnutí vyčkat se sexem až do manželství. Každá kartička byla podepsána a opravdu jich bylo několik set tisíc. Tato akce nalezla velikou odezvu v mnoha zemích také v Evropě, například ve Francii a v Anglii. I české noviny o tom psaly. A mnozí lidé si kladli otázku, kde mladí lidé berou tuto odvahu?
    No, možná už nám ani nic jiného nezbývá. Například v Ugandě se mnoho lidí nakazilo virem HIV. Prezident Ugandy prohlásil: “Naší zemi nepomůže žádná antikoncepce. Naší zemi by pomohlo jedině, kdyby si panny začaly brát panice, měli děti a zůstali si věrni.”
    Je na vás, jestli podobnou situaci budeme prožívat i v České republice. Právě vy máte toto v rukou. Tohle neurčují starci, neurčuje to ani vláda ani sexuolog. Zdali se nevědomky nakazíš virem HIV od dívky, která ještě netuší, že je také nakažená, to si určuješ naprosto sám.
    Možná si právě teď kladeš otázku: “Ale, kde tu pannu vzít?” A děvčata se ptají: “Kde se mohu seznámit se slušným klukem, kterému nejde jen o to…?” To je výborná otázka. A jiní si řeknou: “Copak mohu obnovit své panictví nebo panenství? Co když je pozdě?”
    Po celou dobu, co si spolu takto povídáme, se ti snažím tlumočit, že sex není jen otázka fyziologická, ale i duševní a duchovní. Stejné to je s panenstvím a panictvím. Fyzicky je možné obojí promarnit, ale duchovně a duševně lze čistotu opět obnovit. Zajímá tě jak?
    Dovol ještě jeden příběh z Bible.
    Jedna žena byla přistižena při cizoložství. To byl v Izraeli velký průšvih, protože za cizoložství se tam kamenovalo. (Představ si, kolik lidí by u nás bylo ukamenováno. Představ si, jak tě po milostné noci vleče policie na náměstí plné lidí k veřejnému soudu. Vidí tě přátelé, rodiče. Toto se stalo té ženě.)
    Tuto ženu přivedli k Ježíši a chtěli, aby ji odsoudil. Ježíš jim doporučil : “Kdo z vás je bez viny, hoď první kamenem.” Kupodivu se ale nenašel ani jeden, kdo by s kamenováním začal. Naopak se vytráceli, až zůstal Ježíš sám s tou ženou. Tu jí Ježíš řekl: “Ženo, kde jsou ti, co na tebe žalovali? Nikdo tě neodsoudil?” Ona řekla: “Nikdo, Pane!” Ježíš jí řekl: “Ani já tě neodsuzuji. Jdi a nehřeš více!”
    Rozuměj dobře tomuto příběhu. Ta žena opravdu zhřešila a byla odsouzená k smrti. Ježíš její hřích nezlehčil, neřekl: “Nic se nestalo, jen dál pokračuj.” Ale dává ji možnost změny. Dává jí milost a žádá ji, ať tuto milost nepromarňuje a víc nehřeší. Ježíš o pár měsíců později zemřel na kříži i za hřích této ženy. Nemusela zemřít ona, zemřel za ni Ježíš. A úplně stejné je to s námi. Ježíš zemřel nejen za hříchy lidí tehdy, ale i za hříchy, kterých se dopouštíme my. Zemřel i za mne i za tebe, v době kdy jsme o něm nic nevěděli a vůbec o něho nestáli. Je ovšem na každém z nás i na tobě, jestli tomu uvěříme a přijmeme to, a nebo to odmítneme.
    Ježíš nabízí úplně nový život, jakoby od počátku čistý a neposkvrněný. Říká ti: “Já tě neodsuzuji, jdi a nehřeš více.”
    Přemýšlej o tom. Na otázku: “Co když už je pozdě?” Je jedinou odpovědí očista tvého srdce a těla tím, že přijdeš k Ježíši. Není účelem této knihy vyučovat o Ježíši. To budeš muset hledat podrobněji jinde. Ale i v této chvíli nad tímto příběhem můžeš učinit první krok ve svém rozhodnutí:
    Ježíši, jestli je pravda, že jsi umřel za moje zmatené dospívání, jestli je pravda, že mě můžeš úplně ze základu obnovit, přijď a udělej to.  
 
7. VOLBA PARTNERA A TEST LÁSKY
 
    “Hodíme se k sobě?” ptá se přirozeně každý, kdo začne uvažovat o vážnějším vztahu. Proto ti nabízím pár základních otázek a ty si na ně odpověz. Možná nezískáš jasno hned první den, ale postupně pod jejich vlivem můžeš poznat, jestli počínající vztah má vůbec smysl udržovat. Test je rovnocenný pro obě pohlaví.
    Desatero pro test lásky:
    1. Dávání - Pravá láska raději dává než bere, sobecká raději přijímá. Zajímá mě život toho druhého, jeho názory, postoje a zájmy nebo chci být středem pozornosti jen já sám?
    2. Úcta k osobnosti a charakteru - Přitahuje mě její, jeho charakter a osobnost? Chtěl bych, abychom spolu vychovávali naše děti v zásadách, kterým věří? Nebo mě přitahuje jen erotické vzrušení? Přitahuje nás
k sobě jen tělo nebo i charakter? (Pokud přitahuje jen pěkné tělo, případné manželství pravděpodobně skončí havárií. Potkáte oba ještě tolik krásných těl.)
    3. Zvyky - Jsme schopni tolerovat většinu zvyků, které jsme si přinesli z domova nebo chceme jeden druhého ve všem předělat? Jsme schopni po celý život snášet své chyby, i kdybychom se nikdy nezměnili?
    4. Hodnoty života - Jaké máme priority, co je pro nás v životě nejdůležitější? Máme stejný světový názor?
    5. Komunikace - Dovedeme spolu otevřeně o všem hovořit? Dovedeme si vysvětlit i opačné názory, aniž bychom se přitom hádali do krve a nadávali si do zvířecích druhů nebo se posílali někam?
    6. Odpouštění - Když už jsme se pohádali, dovedeme se usmířit a odpustit si? Nevyčítat? Jsem schopen udělat první krok v uznání chyby? Je ona schopna uznat také někdy svoji chybu? ( Schopnost hovořit spolu o všem a odpouštět si je nejdůležitější podmínkou pro zdařilé manželství.)
    7. Známost - Vážnějšímu chození se dřív říkalo “známost”. Bylo to odvozeno od slovesa znáti se. Známe se? Známe svou minulost, své reakce na různé situace, své plány do budoucna, své touhy, své rodinné poměry a podmínky? Známe rodiče jeden druhého a sourozence? Chci, aby se jeho rodiče a sourozenci stali mými rodiči a mými sourozenci?
    8. Sebeovládání - Dovedeme se ovládat v oblasti tělesných důvěrností? Pomáháme si v tom nebo se vydíráme? Vynucuje si někdo z nás sexuální důvěrnosti? Dokážeme čekat? Vynucený sexuální styk je zabiják manželství. Umím se ovládat jako svobodný?
    9. Vášně a závislosti - Jaký je náš vztah k cigaretám, alkoholu a drogám? Neskrývá se tu závislost? (Velmi důležitá otázka: soucit z “lásky” v tomto případě vůbec není na místě.) Nepodléhá můj protějšek nějakému druhu krutosti a surovosti? Nelibuje si příliš v násilných nebo pornografických filmech? Neprovozuje hazardní hry? Nejsou pro něho hlavní jen peníze a majetek? Nezajímá se o mne jen k vůli penězům a majetku? Umí ovládat své sexuální touhy vůči dalším ženám a mužům? Je mezi námi už dnes věrnost? (Pokud ne, nebude ani v manželství.)
    10. Rodina - Přejeme si spolu založit rodinu? Chceme děti? Kolik? Chceme, aby v genech našich dětí byly geny rodiny mého partnera? Jsme pro děti ochotni obětovat i něco ze svého pohodlí a standardu?
 
    Předložil jsem vám jen pár základních otázek. Povídejte si o nich. Je velice důležité umět si v manželství spolu o všem povídat.
    V posledních letech se rozmohlo takzvané manželství na zkoušku. V roce 1966 spolu v Anglii žily jen 3% párů před svatbou. Ostatní zachovávali předmanželskou čistotu. V roce 1988 už to bylo 48%. Očekávalo se, že manželství, kde si to “předem trénovali”, budou stabilnější. Opak je pravdou. Podle anglických statistik 70% rozvedených žen žilo se svým partnerem již před svatbou.
    Stejně paradoxní je výzkum amerických sociologů, kteří položili stovkám manželských párů dvě otázky: Máte v manželství radost ze sexu? A měli jste sexuální styk před manželstvím?
    Výsledek? Většina těch, kteří se přiznali, že je v manželství sex netěší, měli před svatbou sexuální vztah. Naopak, ti co mají z manželského sexu radost, před svatbou žili čistě. Zajímavé.
      Manželství na zkoušku neříká o budoucím štěstí skoro nic. Znám konkrétní případ, kdy mladý muž žil s dívkou několik let po dobu jejich studií. Samozřejmě se chránili před otěhotněním, aby mohli dostudovat. Potom se vzali a přáli si mít rodinu. Najednou se zjistilo, že jeden z nich je neplodný. Manželství na zkoušku jim vůbec nepomohlo tuto situaci rozpoznat a jejich vztah se dostal do takové krize, že přemýšleli o rozvodu. Je lepší vstoupit do manželství bez spekulací jako do závazné smlouvy, že spolu do konce života budeme snášet dobré i zlé, než si chtít manželství zkoušet. Všechny životní situace totiž vyzkoušet dopředu nelze. Život se nedá žít nanečisto. Život plyne den za dnem ve zcela originální podobě. 
8. VAROVNÝ SIGNÁL VYSLANÝ Z TITANIKU
 
     Viděl jsi film Titanik? Možná tebe jako mladého muže neoslnil, ale dívkám se líbí. Velkolepé dílo Jamese Camerona, možná nejvelkolepější film, který se na této planetě dosud promítal. Stejně velkolepý, jako se velkolepý kdysi zdál Titanik.
      Z historické události o Titaniku se můžeme velice poučit.
      “Ani Bůh by nedokázal potopit tuto loď”, holedbala se posádka před vyplutím z anglického přístavu na tomto 300 metrů dlouhém kolosu, opatřeném šestnácti vodotěsnými komorami, které měly zajistit naprosté bezpečí. Zopakujme si jen pár faktů. Oné osudové noci 14. dubna 1912 bylo na palubě Titaniku 2 235 lidí. Byla to smetánka společnosti, ti nejbohatší a nejváženější. Bezstarostně se bavili. Do kouře zahalený sál první třídy překypoval veselou hudbou, tancem a smíchem. Všichni užívali bezstarostné opojení. Nebe bylo poseté hvězdami, ledové moře zcela klidné, ani vánek větru nenarušil lidské přesvědčení o stoprocentní jistotě. Plavili se rychlostí přibližně 22 uzlů za hodinu, když tu náhle pocítili jemné zachvění, které krátce otřáslo celou lodí. Odehrálo se to tak rychle, že tomu nikdo nadále nevěnoval pozornost. Kromě těch, co stáli na velitelském můstku. Ačkoliv se předtím snažili úhybným manévrem vyhnout zdánlivě malému ledovci, střetli se s třemi čtvrtinami ledovce, který byl skryt pod hladinou klidného oceánu. V pravoboku lodi se vytvořil malý otvor, menší než jeden centimetr, a tímto otvorem způsobil ledovec řez dlouhý 90 metrů, jako by se obrovský otvírač konzerv zabodl do železného trupu lodi a podélně ho rozřízl. Jak pravdivě poznamenal jeden badatel, “nepotopitelná loď dostala svou smrtelnou ránu”. Z 2 235 cestujících jich 1522 zahynulo, 713 lidí bylo zachráněno a ti později mohli předat světu svědectví, jak tato katastrofa skutečně probíhala.
    Je film Titanik jen pohádkou o lásce mezi Kate Winslettovou a Leonardem Di Caprio, zapsanou na historickém pozadím? Není i výstražným varováním? Nepluje si i naše civilizace zdánlivě klidnou nocí, kdy všechno je dovoleno a “Bůh už na nás nemá”? “Bude mejdan,” volají lidé na všech stranách - snad až na ty, kteří někde ve skrytu mají oči plné slz. Není možné, že pod povrchem našeho blahobytu a našeho “dělej to, co ti dělá dobře”, existuje skrytý hrot, který proniká slupkou naší civilizace a nechává za sebou dlouhý, zkázonosný řez? Nehrozí nebezpečí, že vodotěsné komory ekonomiky, politiky, ekologie i sexuální volnosti selžou? V noci, kdy došlo ke katastrofě, obdržel jeden z majitelů společnosti telegram s varováním před plovoucím ledovcem. Majitel společnosti telegramu nevěřil. Nepořádá lidstvo večírek v salónku luxusní lodi, která pluje vstříc hrozící katastrofě? A nemohlo by se i nám stát, že varovnou zprávu, která nás může ochránit od hrozícího nebezpečí, odložíme jako nepodstatnou?
    Necelé dva tisíce let před touto katastrofou se na jiné lodi plavil muž jménem Pavel. I on dostal od Boha zprávu, že “plavba bude spojena s nebezpečím a že je ohrožen život těch, kdo jsou na palubě.” Pavel upozornil kapitána i námořníky, ale mělo to jeden háček. Pavel byl totiž obyčejný vězeň. Cožpak vězeň, který věří v nějakého Boha a ten Bůh prý k němu dokonce mluví, může radit zkušeným námořníkům?
    “Nesmysl,” prohlásil kapitán. “Je přece klid, svítí slunce, žádné nebezpečí nehrozí. POHODA - P O H O D A!” Dál to vypadalo takto: Zvedli kotvu, přihnal se bouřlivý vítr, opřel se do lodi, ta přestala být ovladatelná a už byli jen hříčkou divokého moře. Ačkoliv vyhodili všechen zatěžující náklad, aby lodi odlehčili, nic nepomáhalo. Mnoho dní se neukázalo ani slunce, ani hvězdy. Představ si tu situaci v době, kdy neexistovaly radary, ani kompasy. Absolutní beznaděj.
    Nenapadá tě, že i dnes prožívá mnoho lidí, možná i mnoho tvých vrstevníků, absolutní beznaděj? Všechno vyzkoušeli. Alkohol, sex, drogy a nikde uspokojení. Mnozí prožívají doslova bouři. Možná i ty nebo tvůj nejbližší kamarád, či ta dívka v lavici před tebou. Jedna nechtěně otěhotní, druhý objevuje, že se bez šlehu neobejde, třetí slyší ortel : “Jsi pozitivní na HIV, máš AIDS.” A čtvrtému řekla máma, že se s tátou už nesnese, a rozvedli se. Bouře, panika, beznaděj. Loď se potápí a vlny se zvedají... a odborníci si nevědí rady.
 
                                                                                Když bylo s lodí, na které se plavil vězeň Pavel nejhůř, vstoupil do situace Bůh. Mluvil jasně: “Loď se potopí, ale vězeň Pavel, protože je Boží služebník, bude zachráněn, aby vykonal, co vykonat má. S ním budou zachráněni i ti, kdo jsou na této lodi.” Od té chvíle Pavel začal pečovat o námořníky, oni už se mu neposmívali, ani mu nenadávali, ale vzali ho vážně, poslouchali ho a nakonec holé životy skutečně zachránili. (I tento příběh, podrobně popsaný, najdeš v Bibli v knize Skutků ve 27. kapitole.)
    Jestli si vzpomínáš, úplně na začátku brožurky jsem ti řekl, že máš před sebou dlouhou cestu, dlouhou plavbu. Pluješ. Tvá loď je postavena z informací, které ti předali různí lidé, a ty pluješ po oceánu, jehož záludnost nejsi schopen dopředu odhadnout. Sem tam ti Bůh pošle někoho, kdo ukazuje správný směr. Většinou ten posel není významný ani bohatý a říká věci, které jsou nepříjemné. A přesto tyto pravdy jsou ryzí. Vezmi Boha vážně!
      A co na závěr?
Máš řadu možností. Můžeš mávnout rukou a říci si: “Kecy, kecy.” Můžeš nasednout do auta s nápisem Volný sex, Drogy, Anarchismus... a zařadit jedničku, dvojku, pětku.
      A nebo můžeš přibrzdit a začít hledat, ptát se, číst a přemýšlet.
A někdo z vás už se rozhodl a chce prohlásit totéž, co mladí v USA, v Anglii, ve Francii, na Slovensku a dokonce někteří i v České republice:
        “Počkám se sexem až do manželství.”
        Toto rozhodnutí je ale jen a jen na tobě. Pokud by tato brožura přispěla k tomuto tvému rozhodnutí, byl bych rád.
 
        Abyste si ve své loďce hledání pravdivé a čisté lásky nepřipadali osaměle, v České republice už existuje hnutí Čisté lásky, Klub pavdivé lásky apod. Je to úplně pro každého a i ty se můžeš stát členem.
               
 
                                        Obsah:
                             Jak na to, kyž nevíš, jak na to?                                                                     
                            1.
KDO  VYMYSLEL SEX?
                                     
                            2. JE SEX A LÁSKA TO SAMÉ?                                      
                            3.PROŽÍVÁ DĚVČE A KLUK VZRUŠENÍ STEJNĚ? 
                            4. JE PANENSTVÍ A PANICTVÍ PŘEŽITEK?                  
                              Co doopravdy přinesla SEXUÁLNÍ REVOLUCE?        
                            5. SEX A CHARAKTER                                                    
                            6. KDO JSI?                                                                          
                            7. VOLBA PARTNERA A TEST LÁSKY                                                                                              
                            8. VAROVNÝ SIGNÁL VYSLANÝ Z TITANIKU                     
 
Děkuji své manželce Irence za její podporu.
 
Děkuji Sáře a Stuartovi Angusovým, Marii Frydrychové, Věře Dvořákové, Stanislavě Burdychové, Dave Pattymu, Pavolovi Hudákovi, Lubošovi Hlavačkovi,  přátelům, kteří se věnují mladým lidem. Ze všeho nejvíce děkuji Pánu Bohu za jeho lásku a milost.                                                                         
 
         Sex: šlehačka na dortu
        Tomáš Řehák
 
        Redakce: Marie Frydrychová
        Ilustrace: Milfant
        Obálka: KMS - Olga Hrdinová  
        © Foto na obálce: Pavel Adámek
        Sazba: Jiří Malý
        Vydal: Josef Tůma, vydavatelství, nakladatelství a tisk
                    Krakovského 44, 664 42 Modřice
        8. upravené vydání         © Tomáš Řehák
 
      Poznámka: Brožura byla přeložena a vytisknuta v Rusku, na Ukrajině, Slovensku, v Chorvatsku, Slovinsku a je přeložena do angličtiny, polštiny.
                     ¨